Anasayfa / İtalya'da Yaşam / İtalya’da yaşam masrafları I : Ulaşım ve Toplu Taşıma
italya-metro-toplu-tasima-ulasim-masraflari

İtalya’da yaşam masrafları I : Ulaşım ve Toplu Taşıma

Simdiye kadar bize ulasan sorulardan ortak olanlara makaleler yoluyla olabilgince genis yanitlar vermeye calisiyoruz. Bunlardan biri de aylik ortalama giderler. Bu makale,  buradaki yasamini en ekonomik sekilde kurmaya calisan ortalama gelire sahip bir ogrencinin muhtemel aylik harcamalarini genis sekilde incelemek uzere yazmaya basladigimiz yazi disinin ilk bolumunu olusturuyor.

Harcamalari dort ana baslik altinda ve aylik degerler uzerinden hesaplayacagiz.

Ulasim, Konaklama, Genel ihtiyaclar(yeme icme, egitim masrafalari,kiyafet alis verisi,) ve Eglence.

Bu makalede konumuz ulasim. Ulasim icin yollar nelerdir? Ne kadar harcanir? Hangi ulasim yolu tercih edilmeli? En hesaplısı hangisi? Tüm bu soruların yanıtları aşağıdaki yazımızda. Haydi başlayalım.

ULASIM:

Italya’da sehirici ulasimin tartismasiz en uygun yolu bisikletle ulasim.  Italya’nin en buyuk sehirlerinden biri olan Milano’da dahi istediginiz her yere bisikletinizle guvenli bir sekilde ulasabilirsiniz. Bisiklet yollari ve bisikletler icin ozel trafik isiklari hemen hemen pek cok yerde mevcut. Yeni  bir bisikletin fiyati 300€ civarinda fakat bu sizi korkutmasin cunku ikinci el bisikletler imdadiniza yetisiyor. Cogunlukla kaynagi belli olmayan(!) ikinci el bisikletler universite kapilarinda, istasyon onlerinde ve alis veris merkezlerinin oto parklarinda zenci ya da arap kardeşlerimiz tarafından satisa sunuluyor ve fiyatları 10€-50€ arasinda degisiyor.  Herhangi bir hasar durumunda tamir ucreti, sorun basina 5 euro civarı. Iki freni birden bozulan bir bisikleti tamir ettirmek yerine yenisini almak bazen daha uygun oluyor. Bu bisikletlerle ilgili aklınızda bulunması gereken en önemli şey, haydan gelenin huya gideceğidir. Örneğin İlke’nin sene başında 30€’ya aldığı pek güzel bir dağ bisikleti, evinin kapalı otoparkından 3 gün sonra çalındı. Yani böyle bir bisiklet sirkülasyonu var anlayacağınız. Bir kaç ay evvel alıp da çaldırdığınız bisikleti yarın bir gün bir yerde satışa sunulmuş şekilde görebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken şey polis çağırmak ya da bağırıp çağırmak değil, efendice 20-30€ kadar bir parayı tekrardan ödeyerek bisikleti satın almak olacaktır. Bisiklet sirkülasyonu bir gelenek burada ve bu geleneği siz de bozmamalısınız :)

Toplu Taşıma

Sehirici otobus biletleri 1 euro olmak uzere, genellikle yogun kullanimlar icin kampanyalar mevcut. Bir bileti 1 saat boyunca kullanabiliyorsunuz (aktarmalar icin). Bunun haricinde 24 saat boyunca kullanabildiginiz 3€’luk ve 3 gun boyunca kullanabileceginiz 5€’luk biletler de alabilirsiniz, ozellikle ilk gunlerde  bunlari kullanmaniz sizi yuksek masraflardan kurtaracaktir.  Aylik odemeli ulasim kartlari, toplu tasima araclarindan  yararlanmanin en ucuz yoludur. Ornegin Milano’da ATM ulasim karti 27 yas alti ogrenciler icin aylik 17€’ya tum araclardan sinirsiz faydalanma imkani sunar. Italya’ya gelir gelmez okulunuzdan alacaginiz ogrenci belgesiyle “Abbonamento” olarak adlandirilan bu karta ATM subelerinden basvurmalisiniz. Kartiniz yaklasik 1 ay sonunda elinize gecer. Bu sure icin de yine iki gunluk haftalik toplu biletler almaniz en uygunu olur.

Metro istasyonları şehrin hemen her noktasına dağılmış durumda ve gideceğiniz her yere metro ile varabilirsiniz. Son derece güzel işleyen bir metro sistemi var Milano’nun. İşe gidiş ve çıkış saatlerinde İstanbul’daki toplu taşıma araçlarını aratmayacak derecede kalabalık olduğunu bildirmekte fayda var. Metroyu sadece orta sınıf değil, dilencilerden tutun da işadamlarına, fotomodellere (evet bildiğiniz fotomodeller) kadar herkes kullanıyor. Olur da metroda manken görürseniz şaşırmamalısınız.

Tramway’lar elimizdeki ulaşım seçeneklerinden bir diğeri. Bunlar da genellikle metronun olmadığı yerlere gidiyorlar. İşinize çokca yarayacaklar.

Son toplu taşıma aracımız da ferroviario yani banliyö trenleri. Bunlar ilçeler arasında ve genellikle 20 dakika ara ile işliyor. İlçelere gitmek isterseniz bunları kullanacaksınız. Genellikle çok az işiniz düşüyor.

Toplu taşıma araçlarında bizlerin alışık olmadığı bir şeyi de belirtmeden geçemeyeceğiz. İsteyen köpeği ile binebiliyor! Evet, tasmasını takıp köpekle seyahat ediyor insanlar. Uzun vadede süs köpeklerinden, rottweiller ve pitbull’a kadar pek çok köpek cinsiyle yolculuk etmiş olacaksınız. Buna da şimdiden hazırlayın kendinizi (hayır, ilginç ama işemiyorlar, kakalarını da yapmıyorlar :) )

– Gece ulaşımı

Gece ulaşımı Milano’daki öğrencilerin en büyük sorunlarından biridir. Her ne kadar şehrin her bölgesine dağılmış metro istasyonları ve her yere giden metrolar olsa da, bunlar saat 00:30’da kapanıyor. Keza otobüsler de saat 00:00’dan sonra çalışmayı bırakıyor. Bu durumda elinizde sınırlı seçenekler kalıyor. Şimdi bu çok önemli konuya yakından göz atalım.

Milano’da taksiye binmenin nasıl olduğunu bilen biri için İstanbul’daki taksiler bulunmaz nimet gibi gelecektir. İstanbul’da elinizi sallasanız taksiye çarparken, Milano’da taksi bulmak için şansınızın yaver gitmesi gerekli. Taksiler yalnızca tren istasyonları, turistik merkezlerin önü gibi yerlerde bulunan taksi duraklarından kalkıyorlar ve yolda elinizi kaldırıp da durdurmak istediğinide boş olsalar bile durmuyorlar. Dahası, saat 00:00’dan sonra taksiler de çalışmayı bırakıyor ve piyasada yalnızca 3-5 taksi kalıyor. “O zaman taksi ne diye var?” dediğinizi duyar gibiyim; bu sorunun yanıtını biz de tüm Milano’lular gibi hala arıyoruz. Henüz bir cevaba ulaşamadık. Gece taksiye binmek isterseniz yapmanız gereken şey çeşitli taksi numaralarını cep telefonunuzdan aramak olacaktır, 5959, 8585 gibi. Unutmayın; taksi sayısı çok az ve çağıracağınız taksi belki de 10 km. öteden gelecek. Taksimetrenin taksiyi çağırdığınız anda açılacağını söylememize gerek yoktur sanırız. Hazır taksimetre demişken fiyat kısmına geçelim.

Taksilere ödeyeceğiniz ücretleri görünce -inanamayacaksınız evet ama- İstanbul taksilerini bir kez daha sevgiyle anacaksınız. İstanbul taksilerini hiç özleyeceğinizi düşünür müydünüz? Burada özleyeceksiniz. İstanbul’da Merter-Ortaköy arası (19 km) mesafe için 30TL verirken, Milano’da 4 km’lik yol için 10€ ödeyeceksiniz. Üstelik benzinin burada daha ucuz olmasına karşın. Aynı 4 km’lik mesafe geceleyin ise 13€ olacak çünkü taksimetre açılışı 6,90€ ! Öyleyse napıyoruz? Birden fazla kişi olmadıkça ve zahmetli de olsa başka seçenekler varsa taksiye binmiyoruz. Zaten istasyona falan giden paralı teyzeler-amcalar dışında da kimse binmiyor. Eğer elinizde bavul falan varsa ve tren istasyonu 4 km’lik mesafede ise 10€ verin çünkü toplu taşıma bavul ile çekilmez.

Zahmetli de olsa başka seçeneklerden söz ettik. Şimdi bunlara bakalım.

Milano’da gece ulaşımı için en önemli şey 90-91 numaralı otobüslerin (filobus) duraklarına yakın mesafede oturmaktır. Filobus dendiğine bakmayın, diğer otobüslerden şekil şemal bakımından bir farkı yok. Bu otobüsler 24 saat boyunca çalışan yegane araçlar ve sizin can kurtarıcınız olacaklar. Milano şehir haritasına bakarsanız dikkatini içiçe geçmiş 3 yuvarlak halka şeklindeki cadde yapılanması çekecektir. 90-91 no’lu otobüsler bu halka şeklindeki caddelerin en dışında olan 3.sünden geçmekteler ve biri sağa, öbürü sola doğru giderek Milano’nun etrafını dolanmaktalar. Eğer bu otobüslerin duraklarına yakın değilseniz gece ulaşımı sizin için kabus olacaktır.

Bu otobüslerin en kötü yönü (özellike de geceleri) çok iğrenç kokmaları ve içindeki İtalyan popülasyonunun 0’a yakın olması. Bir nevi freak show tadındaki bu hat otobüslerinin popülasyonunu; pek tekin durmayan zenci kardeşlerimiz, naylon poşetinden çürümüş ceset kokuları gelen, saçı sakalı birbirine karışmış ve dışkı kokan amcalar, dilenciler, akıl sağlığı yerinde olmayan insanlar, hayat kadınları, göçmenler (arap ve çinliler), yanında tasmasız şekilde pitbull’unu dolaştıran hippie arkadaşlar, sarhoşlar ve tüm bunlarla tezat oluşturacak şekilde süslenip gece gezmesine çıkmış ya da eğlenceden dönen pek tatlı hatunlar oluşturmakta. Bu hattın henüz keşfedemediğimiz bir gücün sürdürmekte olduğu bir deneyin parçası olabileceğinden de şüphelenmekle birlikte (içine tüm ucubeleri doldurup bir nevi Nuh’un gemisi tadını yakalamak ve sabaha kadar bunları döndürüp durmak ilginç bir deney olmalı), yine de kullanmaktan geri kalmıyoruz. Siz de zaten bol bol kullanacaksınız.

90-91 otobüsleri dışında tramway (tram) ve radiobus gibi seçenekler de mevcut. Tram’lar saat 02:00’ye kadar hizmet veriyor ve bunlar da oldukça kullanışlı oluyor eğer bu saati geçirmeyecekseniz. Radiobus’lar ise bizim sarı dolmuşlar gibi fakat rezervasyon usulü çalışıyorlar. Belli başlı durakları var ve saat 20:00’den 02:00’ye kadar hizmet veriyorlar. Gün içinde arayıp kaç kişi bineceğinizi, nereye gideceğinizi, kaçta bineceğinizi söylüyorsunuz ve duraktan binip evinize kadar gidiyorsunuz. Bir nevi taksi ve otobüs karışımı gibi bir şey diyebiliriz. Ücreti 2€ fakat binebilmeniz için ekstradan biletiniz ya da aylık abonmanınız olmalı. Yani ödediğiniz iki euro bir nevi supplement (ek ücret). Biz hiç kullanmadık şimdiye kadar, zaten çok kullanışlı da durmuyor.

Özetle; gece ulaşımı için içindeki renkli hayat ve evlerimizin önünden geçmesi nedeniyle 90-91 favorimiz. Kimin değil ki?

Şehirlerarası Ulaşım

Sehirler arasi ulasim icin Italya’da en fazla tren kullaniliyor. Burada Italyan tren cesitlerinden bahsetmekta yarar var. Regionale Trenleri (Italya’daki gercek dost. Regionale candir, icimizden biridir :) ) bolgeler icinde sefer yapar fakat aktarmalar yoluyla istediginiz yere sadece regionale trenleri kullanarak ulasmaniz mumkundur. Ozetle, en ucuz ulasimi regionale trenlerle saglayabilirsiniz. Yaklasik 1,5 saatlik bir mesafenin biletleri 10 euro civaridir. Frecciabianca, Frecciargento, Eurostar Italia hizli trenlerdir ve saatte 200-250 km hizla giderler. Dogal olarak fiyatlari da 80€  ve uzeri civarindadir. Regionale trenler hadlerini bilerek ara sira durup bu trenlerin gecmesi icin yol verir :) Intercity trenler bolgeler arasinda yine uygun fiyatlara hizmet sunar. Tum bu tren biletlerini online olarak internetten alirsaniz, sik sik yapilan kampanyalardan yararlanabilirisiniz. Bilet fiyatlarina bakmak ve online satın almak için İtalya Devlet Demiryolları’nın web sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

Sehirler arasi ulasimda hava yollari bazen trenle ulasima nazaran cok daha uygun olabilmektedir. Burada onemli olan seyahat yapacaginiz tarihi onceden belirleyerek biletinizi erken almaniz. Italya ici ucan iki ucuz hava yolu sirketi RyanAir ve EasyJet‘tir. Ucuz ucak biletleri icin de bu iki havayolunun web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Ulaşım konusunda anlatacaklarımız bu kadar. Aklınıza takılan sorular olursa her zamanki gibi mail yoluyla yanıtlamaya hazırız. Bir sonraki konuda görüşmek üzere.

35 yorumlar

 1. Merhaba,

  Ulaşımla ilgili bir sorum vardı. Ben erasmus öğrencisi olarak bu güz döneminde Padova üniversitesinde okuyacağım. Ancak uçak bileti almakta geç kaldığım için Venedikten gidemiyorum. Saat bakımından en uygun Milano’dan gitmek olucak ordan da trene binmeyi düşünüyorum. Ancak Milano’daki Malpensa havaalanından Ana tren istasyonuna nasıl ulaşabilirim? taksi ile gitsem çok fazla para ödemek zorunda kalırmıyım?
  Biraz uzun oldu sorum kusura bakmayım :)

 2. Merhaba Hakan,

  Malpensa’da indikten sonra havalimanının dışına çıkarsan göreceksin ki Centrale’ye (merkez istasyon) giden bir çok shuttle var. Bunlardan birine binerek merkeze kolayca ulaşabilirsin.

  Kolay gelsin,
  Edutalia ekibi

 3. Merhaba,
  Ben esim ve 4 yasindaki kizimla nisan sonu Milano ya 7 gunluk bir gezi duzenledik yakinindaki golleri ve Venedik e gitmeyi dusunuyoruz acaba bize bilgi verir misiniz? Venedikte kalmicaz hizli trenle gidip gelmeyi dusunuyoruz
  7 gunluk gezi cok mu baska tavsiye ediceginiz yerler varsa cok sevininiz

  • Merhaba,

   Milano, Venedik ve Como/Lugano gibi yerler icin 7 gun cok fazla. Tavsiyemiz araya Firenze’yi de sıkıştırmanız yönünde olabilir. Böylece daha fazla yer görmüş olursunuz. Yoksa 7 günde Milano ve Como’da sıkılmanız oldukça olası :)

   İyi seyahatler şimdiden

 4. Merhaba,
  Milano’dan Catania’ya en uygun nasıl gidilebilir acaba ve bu kaç saat süren bir yolculuk olur. Bir kongreye katılım gerçekleştireceğim için yolculuk süresi de önemli nasıl bir yol tavsiye edersiniz? Bir de merak ettiğim deniz ulaşımı mümkünmüdür?

 5. Merhaba,

  01-07 Temmuz arası eşimle İtalya da olacağız. Henüz herhangi bir plana sahip değiliz. kendimize bir rota çizip ona göre hareket etmek istiyoruz. bu rotayı oluşturma da yardımcı olursanız bilgilerinizle, seviniriz. roma-floransa-venedik diye düşündük. kaçar gün hangi şehirde kalabiliriz. zamanı iyi kullanma adına nasıl bir yol izleyebiliriz. şehir içi ve şehirler arası ulaşımda en ekonomik hangi yollardır. şimdiden ya da bir kaç ay evvelinden internet üzerinden iki şehir arası ulaşım biletlerini tedarik etsek bir sıkıntı olasılığı ile karşılaşılabiliyor mu? cevap verirseniz seviniriz

  • Merhaba,

   Herkesin gitmesi gereken onemli sehirleri siz zaten secmisseniz, guzel de bir secim olmus. Ayni gezileri Italya’da yasamazdan once yapmis kisiler olarak Roma’ya 3, Floransa’ya 2, Venedik’e 2 gun ayirmanizi tavsiye ediyoruz. Ulasiminizi trenler ile yapabilirsiniz. Tren saatleri ve ucretleri ile ilgili bilgileri Italya demiryolu isletmesi Trenitalia’nin sitesi trenitalia.it uzerinden edinebilirsiniz. Biletlerinizi onceden kesinlikle almayin. Her daim bilet bulabilirsiniz. Bilet almak yalnizca sizi belli bir plana bagimli kilar, bu da ozgurce gezme zevkinizi elinizden alir.

   Simdiden iyi geziler dileriz,
   Edutalia ekibi

   • teşekkür ederim bilgiler için. iyi geziler sizlere de..

   • merhabalar;

    hızlı trenler içinde yukarıda bahsettiğiniz bileti önceden almamak durumu geçerli mi?
    hızlı trenler içinde her daim bilet bulunabilir mi?
    son olarak önceden internetten bu biletleri almak kazanç sağlar mı?

    teşekkür ederim.

    • Merhaba Taylan,

     1) Hizli trenler icin biletleri onceden alabilirsin. Tum fiyatlari http://www.trenitalia.it adresinden gorbilirsin.
     2) Hizli trenler icin her daim bilet bulamayabilirsin. Ornegin yuksek sezonda Roma’ya son 2 gun bilet bulman cok zor olabilir.
     3) Evet, biletleri onceden alirsan bazen promosyonlu oluyorlar. Ornegin 40 Euro’luk standart bilet 19 Euro oluyor.

     Iyi gezmeler,
     -Edutalia ekibi-

     • Merhaba, hızlı trenlerin konforu ve güvenliği nasıl?
      Özellikle gece seyahatleri için.(Roma-Floransa-Venedik)

     • hizli trenlerin de cesitleri var ama hepsi konforludur. bu sehirler arasinda gece treni olmayabilir cunku en hizli trenle milano roma arasi (antalya istanbul arasi gibi) 3 saat suruyor. trenitalia sitesinden schedule’lara bakabilirsin.

 6. merhabalar, önümüzdeki sene kısmetse milano da üniversiteye başlıyorum, ulaşım için araba almayı düşünüyorum. iyi bir fikir mi?

 7. merhabalar
  ben italya’ya gidecm ufak bir tur yapacam , once roma sonra floransa ve son olarak da venedik , tren en hesaplisi olur diye dusunuyorum ama fiyatlari ogrenemedim birde italya ya gitmissin baska sehir onerir misin ?

  • Merhaba,

   Asagilarda bir yerde ayni soruya cevap verdik. O soruya danisabilirsiniz detayli cevap icin. Tren bileti fiyatlari icin de trenitalia.it sitesine bakabilirsiniz.

   Iyi gezmeler,
   Edutalia ekibi

 8. merhaba. 6-13 temmuz tarihleri için bir balayı planı yaptım. öncelikle 2 gece como(tremezzo), sonrasında cinque terre bölgesini keşfetmek için Monterosso al Mare’de 2 gece ve son olarak Roma’da 3 gece kalmayı planlıyoruz. biraz araştırdım ama emin olamadım. milano malpensa havaalanı’ndan como’ya tren ile gidiliyormuş. como-monterosso al mare-roma ulaşımını en kolay ve en uygun fiyata nasıl gerçekleştirebiliriz? teşekkürler.

 9. İyi günler. Gelecek yaz kuzenimle İtalya’ya gitmeyi düşünüyoruz. Üniversite ogrencisiyiz icimizde ve maddi açıdan imkanımız çok iyi değil. Roma ve Venedik e gitmeyi düşünüyoruz 1 haftalığına. Maliyeti ne kadar olur ? Konaklama ve ulaşım bu maliyet içine dahil. Bir sorum daha olacaktı, İtalya pahalı bir ülke mi ? Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim

 10. merhaba
  biz italyayı gezmek ıstıyoruz yaklasık 5günümüz var ama nereleri gezecegımıze karar veremıyoruz, en dogru secımı yaparak en güzel yerlerını görmek ve ekonomık bı gezı yapmak ıstıyoruz. bıze yardımcı olur musunuz?

 11. Merhaba..ben onumuzdeki yil agustos ayi icin italyaya gitmeyi dusunuyorym balayi icin..rotamizi soyle dusunduk Roma,Floransa,Cenova,Milano ve Venedik..fakat nerde kac gun kalmamiz yeterli olur sizce..mesela venedikte 4-5 saat yeterli olur mu..birde cenova da sadece Cinque Terre ye gidicez acaba ne kadar sure yeterli olur ?tum bu yolculuklarimizda araba mi kiralamak ucuz yoksa tren yolculugu mu? simdiden tesekkur ederim

 12. nisan ayında bologna da 1 hafta kalıp oradan da arabayla floransa

  ve milano ya gitmeyi planlıyorum bu üç sehirdede park yeri bulmanın

  sorun olduğunu biliyorum önerebileceğiniz merkezi özellikle free

  park yerleri varmı ?

 13. Yazın bir seminere katılmak için Venedik’e gitmem gerekebilir. Sizce temmuz ayı içinde Venedik’te on gün geçirmeye değer mi? Hafta sonu gezmek ve seyahat için hangi destinasyonları önerirsiniz?

 14. Merhaba iyi günler.
  Benimde sorum ulaşım ile ilgili olacak. 3€’ya bahsettiğiniz 24 saat boyunca seyahat ettiğimiz bilet sadece otobüsü mü kapsıyor? Metro dahil midir? Ben Milano’da sadece yaklaşık bir gün kalacağım eğer metro dahil değilse benim için en mantıklı ulaşım metodu hangisi olur?
  Teşekkürler.

 15. Ben bu sene erasmus yapıcam pisa üniversitesine italyada şehir ve üniversite hakkında bildiklerini anlatır mısınız? :)

 16. merhaba ben 3 gun sonra italyaya gidiyorum AB gonullu hızmetlerı ıle 2 aylıgına gıdecegım
  Sadece hafta sonları gezecegım bu sekılde interrail mi alsam daha uygun olur yoksa otobusler le mı seyehat etsem daha uygun olur 2 aylık ınterrail fiyatı 1500 tl ye gelıyor …

  22 Gün İçinde 10 Gün( Flexi) 257
  22 Gün İçinde 10 Gün( Flexi) 257 : 514 euro ederıyor

  514 x 2,8 : 1,440 tl edıyor …

  ACIL YARDIM EDIN LUTFEN

 17. Arkadaşlar bende Roma-Floransa-Venedik Yapıcam bu ayın sonunda en yı rota bu . ucaktan ınıce toplu tasıma araclarına sınırsız kart alın ve yanında bır ıtalya harıtası da verecekler. bununla seyahat esmasnda herseyı sekılde yararlanabılırsınız. Soyleyecegım tek sey su . Pazarlık Yapın Kazzıklanmayın. Resturantlarda Fiyatlara bakıp sıparıs verın . Bısıklet kıralayın bol bol sevısın . Miloanoya alısverıs dısında gıtmeyın colessıumun ıcınde bır bok yok onun olayı dısı :) bozuk tl alın yanınıza dılek ıcın kullanacaksınız 😉

 18. mayıs ayında Milano gezisi yapmayı düşünüyoruz rehberlik edecek bi arkadaş arıyoruz 3 günlük gezimiz var fakat 2 gün için rehbere ihtiyacımız var yardımcı olursanız sevinirim

 19. Merhabalar :) Biz 3 arkadaş erasmus için Universita degli Studi di Milano-Bicocca ya gelicez eylül ve ekim aylarında. ancak staj yapıcağımız hastane monzadaki Ospedale San Gerardo. Milano şehir merkezinden mi ev tutsak her gün hastaneye git gel toplu taşımayla nası olur ne kadar sürer ya da Monzadan mı ev tutmalı bu konuda çok kararsız kaldık. bi seçenek de milao şehir merkezinde oturup 2 aylık bi araba kiralamak tabi. tahmini olarak fiyatlar açısından da rahatlık açısından da en iyisi sizce ne olur?

  • monza’da ev tutmaniz daha hesapli olacaktir ve daha kolaylik saglayacaktir size. trenle gidip gelebilirsiniz rahatlikla. gece milano’da disari cikmak isterseniz arabaya ihtiyaciniz olacaktir monza’ya donmek icin cunku trenler yalnizca belli bir saate kadar calisiyor.

 20. merhabalar.ben 3 aylık staj programına katılacağım bunun için milanoyu mu yoksa floransayı mı tercih etmeliyim.hangisinde yaşam masrafları daha azdır .ayrıca 3 kişilik konaklama için en uygun yer neresidir.

 21. Merhabalar 3 ay boyunca italyada standart bir yaşam için uçak biletleri vs ile birlikte tahmini kaç tl civarı olur

 22. Son bi ekleme şehir floransa

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir