Aile Gelir Durumu (ISEEU ) Nasıl Hesaplanır?

Yılın bu günlerinde (ve hatta öncesinde) gerek okul harcını daha az ödemek için, gerekse burs başvurusu için pek çoğumuz ISEUU hesaplatmak derdinde. Bu konuda bir kaç mail de aldığımızdan ötürü bir bilgilendirme yazısı yazmaya karar verdik. Bu yazıda iseeu nedir, ne işe yarar ve nasıl hesaplatılır şeklindeki sorulara cevap bulabileceksiniz.

Öncelikle ISEEU’nun ne anlama geldiğine bakalım: “Indicatore della Situazione Economica Equivalente Universitaria” yani “Üniversite için Ekonomik Durum Göstergesi” gibilerinden bir anlama sahip. Bunun bir de sondaki U olmadan olani var ki (ISEE), o da İtalya’da yaşayan ailelerin devlet yardımına v.s başvurularında kullanılıyor. Yani bu aile gelir durumu hesaplatmasını sadece öğrenciler değil, zor durumda olan ve örneğin belediyeye ekonomik yardım talebinde bulunan aileler de yaptırıyor. Kısacası, bir ailenin ekonomik durumu, kendi içinde karmaşık bir hesaplama mantığı barındıran bu sistem yardımıyla belirleniyor.

Eğer İtalya’da bir devlet üniversitesinde okuyorsanız okul harçlarının aile gelir durumuna göre hesaplandığını biliyor olmalısınız. Genellikle harcın 1. taksidi sabit bir ücret olup (dolayısıyla isterseniz en düşük iseeu puanına sahip olun, yine de herkesle aynı ücreti ödüyorsunuz), 2. taksit ise iseuu puanınıza göre artıp, eksilmekte. Milano Üniversitesi‘nden örnek vermek gerekirse; 1. taksit 700 Euro civarı bir şeyken, 2. taksit kabaca 0-3000 Euro arasında. Eğer ISEEU hesaplatması hiç yapmazsanız 2. taksidi en üst ücretten ödüyorsunuz. Yine Milano Üniversitesi için konuşursak; bu sene için son gün 15 Kasım. Bu tarihten sonra yaptırılacak iseeu hesaplatmalarında artan oranda ceza ödüyorsunuz. 15 Kasım-01 Şubat arasında yaptırırsanız 150 Euro, 01 Şubat-15 Mayıs arası için ise 300 Euro (ne kadar geç yaptırırsanız o kadar çok ceza). Ceza ücretini elbetteki okulunuza ödüyorsunuz (2. harç ücretine ekleniyor). Bu yüzden mutlaka bu işlemi erkenden yaptırın. Peki nasıl yaptıracaksınız? Şimdi buna bakalım.

ISEEU hesaplama işlemini, her şehirde fazlaca sayıda bulunan bir çeşit vergi dairesi olan CAF (Centro Assistenza Fiscale – Mali Yardım Merkezi) ofisleri yapıyor. Randevu usulü çalıştıklarından gitmeden önce telefonla arayarak randevu almanız gerekiyor ve unutmayın; genellikle Ekim ortasına kadar (aile durumuna göre verilen burs başvuruları bitene kadar diyelim) yoğunluk olduğundan elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ederiz. Eylül’de gelir gelmez bu işi halletmeye bakın. CAF ofislerinin listesini gerek google’da gerekse okulunuzun öğrenci işleri sayfasında bulabilirsiniz. ISEEU hesaplandıktan sonra size bir kağıt verecekler, burada ailenizin kaç kişiden oluştuğu, iseeu değeriniz gibi bilgiler var. Milano Üniversitesi için bu belgeyi gidip okula vermenize gerek yok. CAF ofisi üniversiteye kendisi direkt iletiyor ISEEU durumunuzu.

ISEEU islemi sonucunda verilen belge

Hangi belgeleri götürmem gerekli? diye soruyorsunuz. Adım adım yapılması gerekenleri aşağıya sıralayalım ve bu soruya da cevap vermiş olalım.

1) Gerekli belgeleri hazırlayın

- Babanızın gelir durumunu gösteren belge
- Annenizin gelir durumunu gösteren belge
- Aile nüfus kayıt örneği (nüfus dairesinden alınıyor – geniş bilgi için linke tıklayın)
- Ailede sizden ve ebeveynlerinizden başka birisi varsa (abi, abla, kardeş – var ya da yok demek yetmiyor, nüfus kayıt belgesinde görünüyorsa var demektir) onların da gelir durumu ya da öğrencilerse öğrenci belgesi
- Gayrimenkullere ait belge (oturduğunuz evin tapusu)
- Pasaport ve Permesso di Soggiorno fotokopisi

***

 • Gelir belgelerindeki bilgiler, içinde bulunulan seneden bir önceki seneye ait olmalı: Bu sene 2012/13 eğitim yılındaysak, 2011 senesine ait gelirler olmalı
 • Gelir belgeleri mutlaka bağlı bulunulan sosyal güvenlik kurumundan alınmalı (ES, SGK gibi). İşyerinden alacağınız belgeler kabul edilmez. Emeklilik durumunda da aynı şey geçerli.
 • Sizden küçük kardeşiniz varsa genellikle öğrenci belgesi v.s istemiyorlar. Direk üniversite öğrencisi gibi kabul ediyorlar ama siz yine de işinizi garantiye alın.
 • Tüm belgeler İtalyanca’ya çevrilmiş olmalı
2) Bir CAF ofisinden randevu alın
Biz her sene aynı CAF ofisine gidiyoruz. Türk Konsolosluğu’na ve Duomo’ya oldukça yakın.Via C.G.Merlo 3, Milano
+39 02 795316
Siz de isterseniz aynısına gidebilir ya da başka bir tane seçebilirsiniz üniversitenizin sağladığı listeden. Arayıp randevunuzu alıyorsunuz.
3) ISEEU Hesaplatma
Randevu günü CAF ofisine gidiyorsunuz, randevum vardı diyor ve çağrılmayı bekliyorsunuz. Çağrıldıktan sonra belgelerinizi görevli kişiye veriyorsunuz, 5 dakika içinde işlem tamamlanıyor. Kimi CAF ofisi belgelerinizi alıyor, kimisi ise sadece fotokopilerini çekip size geri iade ediyor orjinalleri. Ayrıca işlem sonunda ISEEU değerinizi gösteren bir belgeyi de size veriyorlar.Umarız yeterince açıklayıcı olmuştur.
Kolaylıklar herkese!
Garip Ama Gerçek Köşesi:
- Türkiye’den gelen bir öğrencinin ilk seneki iseeu’su ile son senedeki iseeu’su arasında negatif yönde bir fark olduğunu (örneğin ilk sene 10,000, ikinci sene 8,000, üçüncü sene 5,000 gibi),
- Genellikle Türk öğrencilerin kendi tercümelerini kendi yaptığını,
- En zengin Türk öğrencinin bile bir şekilde oldukça fakir çıktığını
Biliyor muydunuz?

4 Comments

 1. Merhabalar daha öncede bu konu hakkında soru sormuştum.yazınız çok güzel fakat iki sorum olacak. SSK dan hizmet dökümü aldık fakat milan üniversitesinin sitesinde söyle bir madde var

  income tax return for the year previous to enrollment of each family member who has an income (converted into Euro);

  Ancak Hizmet dökümleri TL olarak veriyor. nasıl euro çeviriliyor yada gereklimi?

  ikinci sorum ise bu belgeler apostillenip tercüme edildikten sonra tercümeyi noterletmemiz gerekiyormu ? bu maddeye dayanarak:

  Please be advised that all the documents must be translated into Italian by a recognized translator and legalized by the competent local authority in your Country.

  Şİmdiden çok teşekkürler

  Arzı Çağlayan

  • Edutalia says:

   Merhaba Arzu,

   TL – Euro donusum islemlerini Italyan CAF ofisleri kendileri yapiyor. Senin bir sey yapmana gerek yok.

   Eger universiten ozellikle oyle bir zorunluluk belirtmisse aynen dedigin sekilde yapman gerekiyor. Bir belgenin uluslararasi gecerlilige sahip olabilmesi icin noterce tasdiklenip apostille yaptirilmasi gerekiyor.

   Basarilar

 2. Melis turan says:

  Merhaba ben şuan lise öğrencisiyim ve bu sene 2013-2014 döneminde italyada NABA( nuova accademia di belle artı milano ) da fashion desing okumak istiyorum . Okul devlet okulu değil özel okul ama ben burs çıkartmak istiyorum aile gelir durumundan 1. Nasıl hesaplarım ikincisi özel okullara böyle bir burs hakkı çıkıyormu ?

Leave A Reply